COVID-19 a obecna sytuacja na rynku nieruchomości.

Śledząc rozwój wydarzeń, jednocześnie starając się wykonywać swoją pracę, najczęstszymi pytaniami jakie słyszymy w rozmowach z klientami są pytania o to, jak obecnie zachowuje się rynek. Jak reaguje, czy dochodzi do transakcji, czy oferty generują zainteresowanie.

Ze względu na ograniczenia w przemieszczaniu się spowodowane wprowadzeniem stanu epidemii, zdecydowanie na chwilę obecną zmalała liczba spotkań i prezentacji na żywo, do typowych narzędzi naszej pracy dołączyła prezentacja nieruchomości online ? wykorzystujemy do tego często komunikatory typu Face Time, Whats App itp.

Ruch w internecie wg. danych udostępnionych nam przez portale ogłoszeniowe współpracujące z Habitat Warsaw, zaraz po ogłoszeniu kwarantanny gwałtownie spadł o 20-30 % (w zależności od serwisu), jednak w ostatnim tygodniu, po akcji ?#zostań w domu? portale notują wzrosty o ok. 20% i wydaje się, że sytuacja zaczyna się powoli normować. Co dosyć istotne, ogłoszenia najmu nieruchomości wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. Większość transakcji, które były zaplanowane przed wprowadzeniem ograniczeń są prowadzone w normalnym trybie, z zachowaniem wszystkich zalecanych środków ostrożności.

 

Lokalny rynek nieruchomości

Eksperci od rynku nieruchomości przewidują, że segment dóbr luksusowych, w tym szczególnie nieruchomości, nie zostanie dotknięty przez epidemię spowodowaną wirusem COVID-19 w takim stopniu jak tradycyjna ?mieszkaniówka?. Segment apartamentów premium jest mniej podatny na wahania koniunktury spowodowanych nieoczekiwanymi wydarzeniami, takimi jak koronawirus. Specjaliści nie przewidują załamania i dużych wahań w branży, która zajmuje się sprzedażą oraz wynajmem długoterminowym nieruchomości o podwyższonym standardzie. Powodu dobrej kondycji tej gałęzi usług należy upatrywać w tym, że w trudnym czasie klienci postrzegają apartamenty luksusowe jako rodzaj zabezpieczenia oraz lokaty kapitału.

Ucierpiał przede wszystkim rynek najmu krótkoterminowego, który decyzją Ministra Zdrowia został od 14 marca zakazany. Kolejnym segmentem, który zdecydowanie mniej dotkliwie, ale również odczuje skutki epidemii są luksusowe nieruchomości na wynajem, które wynajmowane były w dużej mierze przez ekspatów, cyklicznie relokowanych przez duże korporacje i placówki dyplomatyczne. Według opinii współpracujących z nami firm relokacyjnych oraz pracowników samych koncernów, procesy relokacyjne przesunięte zostaną z okresu wiosennego na przełom lata i jesieni (w zależności od ustępowania epidemii w Europie).

Duża część planowanych transakcji zakupu nieruchomości zaspokajających potrzeby życiowe zostanie odłożona w czasie. Jednak zauważamy ożywienie wśród inwestorów. Obniżenie stóp procentowych sprawi, że kredyty staną się tańsze, a jednocześnie zwrot z innych inwestycji jak np. obligacje czy lokaty będzie niższy. W połączeniu z niepewną sytuacją wielu właścicieli nieruchomości stworzy to okazję do atrakcyjnego inwestowania.

 

W ujęciu globalnym

 

Jak podaje Forbes, kiedy sytuacja epidemiologiczna zostanie opanowana, tj. ilość nowych zachorowań zacznie spadać, rynek nieruchomości powinien powrócić do swojej kondycji sprzed wybuchu epidemii, a krzywa tego procesu przypominać będzie literę V, bądź łagodniejsze U, ze wzrostem w drugiej połowie bieżącego roku. Dane z dużych firm jak Federal Express czy Uber pokazują, że w Chinach już 65-70% małych przedsiębiorców i aż 95% dużych producentów wznowiło swoją działalność.

 

Ruchy Cenowe

 

W każdym trudniejszym momencie na rynku, nieruchomości, obok złota, stanowią najbezpieczniejszą formę ulokowania kapitału, uchronienia go przed inflacją i innymi niebezpieczeństwami. Dlatego w perspektywie długoterminowej nie spodziewamy się znaczącego spadku cen, ani malejącego popytu. Właściciele nieruchomości, którzy nosili się z zamiarem sprzedaży, o ile mogą odłożyć swoją decyzję w czasie, nie powinni martwić się wielkim problemem ze zbytem.

 

Ile potrwa obecna sytuacja?

 

Oczywiście nie znamy odpowiedzi na to pytanie, jednak możemy spoglądać na takie modele prognostyczne jak ten spółki ExMetrix, który wykorzystuje dane opisujące sam przebieg epidemii, a także informacje dotyczące kondycji zdrowotnej społeczeństwa, stanu opieki medycznej, warunków meteorologicznych oraz zdyscyplinowania społeczeństwa w obliczu nadzwyczajnie zaistniałej sytuacji. Model sugeruje, że czas trwania epidemii będzie u nas dłuższy niż w Chinach, natomiast bardzo wyraźne zahamowanie liczby zachorowań nastąpi około 15 kwietnia.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, na temat tego jak postąpić w najbliższych tygodniach ze swoją nieruchomością, skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania!

 

 

 

 

 

 

 

Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1?2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając ?Akceptuję? lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy do złożenia zapytania poprzez poniższy formularz kontaktowy. Odpowiedź otrzymasz na podany adres e-mail.

  fb ig in
  a
  Get In Touch With Us Today

  Welcome to Sagen, a modern platform perfect for showcasing your properties.

  fb tw in
  Wyszukaj